(nejen) u psů – je to NEJLEPŠÍ opravdu tím NEJLEPŠÍM ?

Nedá mi to napsat tento článek. Jelikož se mi to stalo již po několikáté…

Krátký příběh- klient přiveze psa, že by s ním potřeboval doladit nějaké věci z hlediska základní ovladatelnosti, poslušnosti, socializace. Že je pes zdravý, výborný, hodný, ve výborné kondici. Poslušný, jen občas mívá „výbrky“ a to by klient potřeboval doladit…  Při dni předání z auta vyskočí 45kg velké zvíře (vizuálně opravdu krásný NO), který je na pevném, cca 1,5m vodítku. Jen co se dostane z auta- ani obraz, ani zvuk. Nereaguje na majitele, na oslovení, 100% času v tahu vodítka, neusedí, nic.. Říkáte si- normální, je v novém prostředí. OMYL. A veliký. Jestliže mám psa alespoň z větší části zvládlého, je jedno, kam s ním já přijedu. Pes se po oslovení dívá na mne, protože čeká, co jsem vymyslel, co za lumpárny budeme dělat. A je jedno, kde se nacházíme. Nicméně o tomto tento článek není.

Snažíme se našim mazlíčkům dopřávat to nej, z hlediska pozornosti, stravování, péče. Máme je rádi mnohdy více než sebe sama. ALE – měli bychom mít na paměti, že z našeho LIDSKÉHO úhlu pohledu to NEJ v žádném případě neznamená to NEJ pro psa.

Pes je stále psovitá šelma a je jedno, jestli je to čivava, NO, border kólie nebo vlkodav. Stále je to zvíře. A tady se vrátím k zhora zmiňovanému příběhu. Tento pes dostával ty NEJ granule společně s NEJ konzervami (100% podíl masa v konzervě apod), do toho prášky na posílení kloubů a šlach.

Mé hodnocení? Pes nadváha, neohrabanost, okamžité zadýchání (tedy žádná fyzická kondice), a to i přes to, že je to geneticky mohutné zvíře. Co je ale nejhorší- psa potřebujete motivovat pro to, aby se s vámi vůbec bavil. U psa, který má všeho dostatek, má to ZADARMO, do toho má mnohdy NAVÍC, než by potřeboval, se motivace hledá poměrně špatně. Spíše je to nemožné. A tady nastává kámen úrazu. Naučte psa reagovat na jméno (což je základ), když nemá jediný důvod se na vás podívat, dělá si věci podle sebe, je NAUČENÝ, že svou váhou, kam chce, tak tam se na vodítku jde apod. No a mohl bych pokračovat a pokračovat….

Co tímto vším chci říct? Přistupujte ke svým psům jako k šelmě, jako ke zvířeti. Ať už se pozornosti týká, hry, stravování až po pravidla, která určujete VY. Jen tak dokážete zabezpečit, že vás společný život bude spíše o radosti, kde velíte vy, než o starosti, kde velí pes…

Chcete příklad? Dobrá 😊 Zmiňoval jsem stravování. Onen uvedený pes v příkladu je od druhého dne u nás na granulích (jelikož jsou to granule, které jsou kvalitní a tedy VYVÁŽENÉ, co se příjmu potravy týká), jsou DOSTAČUJÍCÍ. Není potřeba k nim míchat konzervu a nedej Bože ještě prášky na klouby. Tímto psovi můžete naopak ublížit. Proč? Jelikož granule jsou vyvážené pro dané plemeno psa, tím, že mu dáváte konzervu do nich, mu dáváte množství látek „navíc“, než potřebuje. A potom mohou bohužel nastat i zdravotní komplikace (např. někdo přidává štěněti vajíčko každý den v domnění, že při růstu potřebuje dostatek vápníku. To ano, ale pokud má kvalitní krmivo, tak v něm má obsažen DOSTATEK vápníku pro zdravý růst. A poté se vám může stát např. to, že dojde k odvápnění kostí…).

Zpátky k psovi. Granule dostává pouze z ruky. Žádná miska. Aby se naučil spolupracovat. Aby vás vůbec potřeboval. Aby věděl, že vy jste ten, kdo mu potravu zajišťuje a určuje, kdy a jak se bude jíst. Takže na vycházkách, pod kontrolou, dostává jako odměnu granule, večer, zbytek denní dávky, v kotci za odměnu, když se na vás koncentruje a věnuje se vám. A měli byste vidět, jak se už po 6ti dnech pes začíná chovat. Jak mu dochází, že už nemá věci zadarmo, že si neurčuje co kdy a jak a v neposlední řadě- že se může stavět i na hlavu, ale tak to zkrátka je. Jakmile se vám toto podaří u psa probudit, máte na půl vyhráno, že můžete jít o LEVEL výše. Ať už z hlediska správné socializace, výcviku nebo hry, ve které stále VY musíte určovat pravidla (hranice).

Pojďme otevřít diskuzi, zajímá mě, jak to máte vy 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *