Věčné téma- VODÍTKO

Většina lidí si myslí, že na vodítku vlastně nic není. Že si pořídili psa, obojek a vodítko a je to v pohodě. To je ale bohužel velký omyl!! Přes vodítko ve své ruce dáváte vašemu psovi neuvěřitelné množství signálů, podnětů, komunikujete s ním. A to aniž byste si toho byli vědomi.

Je obrovský rozdíl, jestli je vodítko naplé, prověšené, krátké, dlouhé, na obojku, stahovacím obojku, postroji, jestli za vodítko taháte, cukáte a mnohé mnohé další varianty.

Ruku na srdce- nestalo se i vám někdy, že vás váš pes poslouchal lépe bez vodítka, než na něm? Pokud ano, pak je bohužel chyba na vaší straně a na práci s vodítkem.

Nejhlavnější a zásadní pravidlo použití vodítka je jasné:

VODÍTKO JE V 95% JEHO POUŽITÍ PROVĚŠENÉ (zbylých 5% použití je u cíleného tahu psa- např. u obran, tahání koloběžky, dogcrossu apod)

– a to, podotýkám, kdykoli, když má pes vodítko na sobě

Jak toho dosáhnout si říkáte? Zde jsou opět pravidla jasná.

Pes musí mít vybudovanou reakci na své jméno. To je základ. Druhá věc je ta, že ještě dříve, než pes jde vůbec do tahu na vodítku (ano, i jeden krok v tahu je tah a pes automaticky mění těžiště kupředu a má tendenci táhnout ještě více), musíte ho oslovit. Abyste mu dali možnost reagovat, že se blíží něco, co nechcete (tah do vodítka). Až poté, co pes např. nereaguje na oslovení, může přijít fyzická korekce- a tedy zastavení psa přes vodítko- cuknutím, NIKOLI TAHÁNÍM. Poté přichází mírná slovní pochvala a následuje jakýkoli povel (ke mně, sedni, pojď za mou apod), za který, když pes splní, dostává odměnu v podobě motivačního prvku. Tímto způsobem můžete svého psa naučit chodit na prověšeném vodítku a přitom v něm zachovat živost a radost z procházky s vámi 😊

Další kapitolou jsou druhy vodítek. Krátké, dlouhé, flexi, stopovací, na gumě apod. To zde do toho článku nepatří.

Jestliže budete chtít, můžeme i toto téma dále rozebrat buďto tady nebo na naší FB stránce HD COACH. Výhody X nevýhody jednotlivých vodítek apod 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *